Archived Story

2012 All-Metro football team

Published 12:01am Friday, December 14, 2012

2012 Natchez Democrat All-Metro Football Team

Coach of the Year — David Wright, WCCA

Player of the Year — Derrian Johnson, Natchez High (Sr., Running Back/Wide Receiver; 102 carries for 705 yards, 10 TDs; 6-of-6 passing for 129 yards, 4 TDs, 1 INT; 45 catches for 642 yards, 4 TDs; MAC Class 6A All-State First Team at Running Back; Bernard Blackwell North-South All-Star Game Selection)

First Team — Offense

Quarterback — Devin Voorhies, Wilkinson County (Jr., 6-2, 185; completed 110 of 176 passes for 1,530 yards, 8 TDs, 8 INTs; 78 carries for 700 yards, 16 TDs)

Running Back — Tanner Cage, Trinity Episcopal (Sr.; 192 carries for 1,781 yards, 20 TDs; 18 catches for 248 yards, 4 TDs; MAIS District 5-AA All-District First Team; MAIS South All-Star Selection)

Running Back — Chris Robinson, Franklin County (Jr.; 1,564 rushing yards, 32 TDs)

Offensive Lineman — Jayvin Foster, Natchez High (Sr., Offensive Guard/Offensive Tackle)

Offensive Lineman — SaDarrius Pollard, Natchez High (Sr., Offensive Guard)

Offensive Lineman — Dakota Vaughan, Cathedral (Sr., Right Tackle; MHSAA Region 4-A All-Region First Team)

Offensive Lineman — Carter Smith, Trinity Episcopal (Sr.; MAIS District 5-AA All-District First Team)

Offensive Lineman — Spencer Touchstone, Franklin County (Sr., Left Tackle; Bernard Blackwell North-South All-Star Game Selection)

Wide Receiver — Sidney Davis, Natchez High (Soph.; 71 catches for 798 yards, 10 TDs)

Wide Receiver — Kyle Bradley, Cathedral (Sr.; 32 catches for 602 yards, 8 TDs; MHSAA Region 4-1A All-Region First Team)

Wide Receiver — Allenzae Staggers, Wilkinson County (Jr., 6-1, 175; 52 catches for 825 yards, 5 TDs)

First Team — Defense

Defensive Lineman — Sky Logan, Trinity Episcopal (Sr., 91 total tackles, 3 fumble recoveries; MAIS District 5-AA Defensive MVP & All-District First Team; MAIS South All-Star Selection; All-MAIS First Team Defensive Lineman)

Defensive Lineman — Trey Hannon, Franklin County (Sr., 84 tackles [led team], 4 ½ sacks, 8 forced fumbles, 4 fumble recoveries)

Defensive Lineman — Frank Johnson, Wilkinson County (Jr., 6-5, 215; 23 ½ sacks, 9 QB hurries)

Defensive Lineman — Lane Ivy, WCCA (Sr., 6-0, 200; 59 solo tackles, 36 assists, 7 sacks, 15 QB hurries, 17 tackles for loss, 3 forced fumbles, 1 defensive TD; In four playoff games, averaged 37.5 points on the Ram Defensive Bonus Chart; finished with 367 defensive bonus points on the year for an average of 26.2 points a game; MAIS District 3-A All-District First Team

Linebacker — Charles Bates, Natchez High (Sr., 91 solo tackles, 40 assists, 2 sacks, 2 forced fumbles, 2 pass deflections, 1 fumble recovery; MAC Class 6A All-State First Team)

Linebacker — Matthew Rymer, Cathedral (Jr., 134 tackles; MAC Class 1A All-State First Team at Outside Linebacker; MHSAA Region 4-1 A All-Region First Team)

Linebacker — Cody Gilchrist, Jefferson County (Sr.; 85 tackles, 3 INTs, 5 sacks, 3 fumble recoveries, 4 forced fumbles, 2 defensive TDs; Bernard Blackwell North-South All-Star Game Selection)

Defensive Back — Kristopher Weatherspoon, Natchez High (Sr., 42 solo tackles, 11 assists 8 INTs, 3 pass deflections, 2 forced fumbles, 1 blocked punt; MAC Class 6A All-State Second Team at Free Safety)

Defensive Back — Trey Hall, Ferriday (Soph., Safety; 62 tackles, 2 INTs, 1 fumble recovery for a TD; LHSAA District 2-2A All-District First Team at Defensive Back)

Defensive Back — O’lajoawon O’Neal, Jefferson County (Sr.; 59 tackles, 2 INTs, 5 sacks, 6 pass deflections; didn’t have a pass caught on him until the playoffs; Bernard Blackwell North-South All-Star Game Selection)

Defensive Back — Nicholas Brown, Jefferson County (Sr., Cornerback; 20 tackles, 3 INTs, 10 pass deflections; only caught on twice this season

Second Team — Offense

Quarterback — Anthony Robinson, Natchez High (Soph.; 159 completions in 242 attempts for 1,796 yards, 17 TDs, 7 INTs; 78 carries for 383 yards, 3 TDs)

Running Back — Kaleb Sterling, WCCA (Sr., 5-8, 150; 1,116 rushing yards, 12 TDs; MAIS District 3-A Offensive Player of the Year; MAIS South All-Star Selection)

Running Back — Randy Bell, Centreville Academy (Sr., 5-10, 175; 1,544 rushing yards, 21 TDs; MAIS District 6-AA All-District First Team; MAIS South All-Star Selection; All-MAIS Second Team Offense at Kick Returner)

Offensive Lineman — Greg Jackson, Natchez High (Sr., Offensive Tackle)

Offensive Lineman — Jake Smilo, Cathedral (Jr., Left Tackle; MHSAA Region 4-1A All-Region First Team)

Offensive Lineman — Garrett Keating, ACCS (Sr.; MAIS District 5-AA All-District First Team)

Offensive Lineman — Emmett Burton, Block (Sr., Center; 6-1, 320; LHSAA District 4-1A All-District First Team)

Offensive Lineman — Brian Arnett, Centreville Academy (Soph., 6-1, 235; MAIS District 6-AA All-District First Team at Offensive Lineman)

Wide Receiver — Parker Rymer, Cathedral (Soph; 16 catches for 443 yards, 5 TDs; MHSAA Region 4-1A All-Region Second Team)

Wide Receiver — Adrian Wiggins, Ferriday (Soph.; 21 catches for 532 yards, 4 TDs, 1 2-point conversion; LHSAA District 2-2A All-District First Team)

Wide Receiver — Dra Tolliver, WCCA (Jr., 6-2, 165; 27 catches for 523 yards, 8 TDs; MAIS District 3-A All-District First Team)

Second Team — Defense

Defensive Lineman — Rodney Hall, Cathedral (Jr., Defensive End; 70 tackles; MHSAA Region 4-1A All-Region First Team)

Defensive Lineman — Jahmal Macklin, Block (Jr., Defensive End; 6-4, 215; 31 total tackles, 4 ½ sacks, 1 pass defensed, 1 forced fumble; LHSAA District 4-1A All-District Defensive MVP and All-District First Team)

Defensive Lineman — Tyler Radley, WCCA (Jr., 5-10, 250; 48 solo tackles, 25 assists, 7 QB hurries, 15 tackles for loss, 4 sacks, 1 forced fumble, 1 fumble recovery; MAIS District 3-A All-District First Team; All-MAIS Second Team Defensive Lineman)

Defensive Lineman — Brandon Arnett, Centreville Academy (Jr., 5-11, 205; 70 tackles; MAIS District 6-AA All-District First Team at Defensive Lineman)

Linebacker — Evin Hunt, Natchez High (Sr.; 53 solo tackles, 26 assists, 4 sacks, 1 INT, 3 forced fumbles)

Linebacker — Charlie Clark, Jefferson County (Jr., Outside Linebacker; 90 tackles, 2 INTs, 2 defensive TDs)

Linebacker — Quincy Thompson, WCCA (Sr., 5-10, 190; 90 solo tackles, 42 assists, 2 INTS, 2 fumble recoveries, 1 forced fumble, 4 tackles for loss, 6 QB hurries, 4 sacks, 1 defensive TD; finished with 426 defensive bonus points for an average of 30 points a game; MAIS District 3-A Defensive MVP; MAIS South All-Star Selection; All-MAIS Second Team Linebacker

Defensive Back — Devonte Green, Natchez High (Jr.; 49 solo tackles, 26 assists, 2 forced fumbles, 2 fumble recoveries)

Defensive Back — Caleb Cross, Trinity Episcopal (Jr., Safety; 114 total tackles; MAIS District 5-AA All-District First Team)

Defensive Back — LaDarian Petterson, Wilkinson County (Jr., 5-8, 165; 38 solo tackles, 14 assists, 4 INTs, 2 fumble recoveries, 1 forced fumble)

Defensive Back — Ricky Wilson, Franklin County (Sr., Safety; 64 tackles, 3 INTs 7 pass break-ups)

Third Team — Offense

Quarterback — Taylor Prevost, WCCA (Sr., 5-10, 150; 1,270 passing yards, 16 TDs, 3 INTs; Also ran for 8 TDs; MAIS South All-Star Selection)

Running Back — Arthur Norton, Jefferson County (Jr.; 220 carries for 1,133 yards, 4 TDs)

Running Back — Colton Terrell, Centreville Academy (Sr., 6-0, 170; 1,125 rushing yards, 16 TDs; MAIS District 6-AA All-District First Team)

Offensive Lineman — Darius McGruder, Natchez High (Jr., Center)

Offensive Lineman — Gerald Wiley, Natchez High (Fr., Offensive Tackle)

Offensive Lineman — Ty Brown, Cathedral (Jr., Right Guard; MHSAA Region 4-A All-Region Second Team)

Offensive Lineman — Jalon Hayes, Ferriday (Sr.; LHSAA District 2-2A All-District Second Team)

Offensive Lineman — Edward DeLee, Centreville Academy (Sr., 6-5, 275; MAIS District 6-AA All-District First Team)

Wide Receiver — Trae McKenzie, Wilkinson County (Sr., Tight End; 6-2, 220; 43 catches for 530 yards, 3 TDs)

Wide Receiver — Jaylen Washington, WCCA (Jr., 6-0, 165; 29 catches for 432 yards, 8 TDs; 99-yard kick return for a TD in the Class A South State Championship Game)

Wide Receiver — Colby Shaw, Centreville Academy (Jr., Tight End; 6-3, 180; 21 catches for 591 yards; MAIS District 6-AA All-District First Team; All-MAIS Second Team Wide Receiver)

Third Team — Defense

Defensive Lineman — Tyler Williams, Natchez High (Sr., 28 solo tackles, 11 assists, 3 sacks)

Defensive Lineman — Jared Hedrick, Trinity Episcopal (Sr.; 71 total tackles, 1 fumble recovery, 1 blocked kick; MAIS District 5-AA All-District First Team)

Defensive Lineman — Rashawn Montgomery, Wilkinson County (Jr., 5-9, 232; 49 solo tackles, 15 assists, 4 ½ sacks, 1 fumble recovery, 2 forced fumbles)

Defensive Lineman — Frazier Hogan, Centreville Academy (Sr., 5-11, 190; Led the team in tackles; MAIS District 6-AA All-District First Team; MAIS South All-Star Selection; All-MAIS Second Team Linebacker)

Linebacker — Peyton Young, Trinity Episcopal (Sr.; 106 total tackles, 2 fumble recoveries; MAIS District 5-AA All-District Second Team)

Linebacker — Tristen Beach, ACCS (Sr.; MAIS District 5-AAA All-District First Team)

Linebacker — Zamarion Rosenthal, Ferriday (Sr.; 78 tackles, 4 INTs, 2 of them returned for TDs; LHSAA District 2-2A All-District Second Team)

Defensive Back — Capre Garner, Natchez High (Jr.; 26 solo tackles, 8 assists, 3 INTs)

Defensive Back — Jacob Sandrock, Trinity Episcopal (Jr.; 52 total tackles, 1 fumble recovery; MAIS District 5-AA All-District First Team)

Defensive Back — Shonderrius Coller, Ferriday (Sr.; 19 tackles, 1 INT; LHSAA District 2-2A All-District Honorable Mention)

Defensive Back — Brandon Jones, Wilkinson County (Sr. Safety; 6-3, 190; 29 solo tackles, 13 assists, 1 INT)

Honorable Mention

Natchez High — Nicholas Barnes, Tony Kaho, Earon Brown, Shedrick Green, Jadarius McNeil, Davion Ward, Revonne Corey, Avery Jones.

Cathedral — Thomas Garrity, Christian Jenkins, Brandt Pugh, Peyton Jenkins.

Trinity Episcopal — Quinton Logan, Demarcus Fleming, Michael Iles, Dre McCoy, Garrett Vinson.

ACCS — Lester Wells, Trey Fleming, Brandon Ross, Scotty Floyd, Cody Rhinehart, Shane Pollan.

Vidalia — Dantrell Saul, Jonterrius Townsend, Dillon Gautreau.

Ferriday — Jarvis Brooks, Ronald Davis, DaJohn Mitchell, Karl Hall, Shannon Morales, Marlon Jackson, Marquis Brown, Rayden Jefferson, Jaylon Neal, Allen Cummings, Trei Parker, Delandrius Dunbar, Calen Green, Kerry Brooks, Dajuan Robinson.

Block — William Cummings.

Wilkinson County — LaWrence Smith, Elton Jolla, Nicholas Hull, Darrell Mattire, Alondus Holland, Jamarri Jenkins, Treyveon Jackson, David Burton.

successfully