2013 Natchez Democrat All-Metro Football Team

Published 12:03am Wednesday, December 25, 2013

Player of the Year — Devin Voorhies, Wilkinson County (Sr.; Quarterback/Safety; 138-for-221, 2,374 yards, 19 TDs, 10 INTs, QBR of 109.0; 187 carries, 2,027 yards, 15 TDs; 67 total tackles, 2 sacks, 2 INTs, 2 fumble recoveries, 1 forced fumble; Mississippi High School Football Coaches Class 3A All-State Offensive Player of the Year; 2013-14 Gatorade Mississippi Football Player of the Year; 2013 Mississippi-Alabama All-Star Football Classic Mississippi Team Selection at Defensive Back; Clarion-Ledger Dandy Dozen Selection; MHSAA Division 7-3A All-Division MVP).

Coach of the Year — Kenneth Brown, Wilkinson County.

First Team

Offense

Quarterback — Michael Whitley, Trinity Episcopal (Sr.; 152-for-213 [71.4%], 2,378 yards, 40 TDs, 5 INTs; 80 carries, 483 yards, 10 TDs; MAIS District 4-A All-District Offensive MVP; MAIS South All-Star Team Selection; All-MAIS Football Team Second Team Return Specialist).

Running Back — Raymond Plummer, Block (Soph.; 193 carries, 1,482 yards, 18 TDs; 10 catches, 374 yards, 5 TDs; LHSAA District 3-1A All-District First Team Running Back; LHSAA District 3-1A All-District Offensive MVP).

Wide Receiver — Jardarius Anderson, Cathedral (Soph.; 85 catches, 1,477 yards [17.38 yards/catch], 19 TDs; MHSAA Division 4-1A All-Division Fist Team Wide Receiver; All-State First Team Wide Receiver).

Wide Receiver — Ishmael Blackmon, Cathedral (Sr.; 58 catches, 1,167 yards [20.12 yards/catch], 14 TDs.; MHSAA Division 4-1A All-Division First Team Wide Receiver; All-State Second Team Athlete).

Wide Receiver — Sidney Davis, Natchez High (Jr.; 41 catches, 500 yards, 3 TDs; 35-for-51 passing, 522 yards, 3 TDs, 3 INTs; 42 carries, 300 yards, 3 TDs).

Wide Receiver — Allenzae Staggers, Wilkinson County (Sr.; 75 catches, 1,406 yards, 13 TDs; Mississippi High School Football Coaches Class 3A All-State First Team Offense; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team).

Offensive Lineman — Scotty Floyd, ACCS (Sr.; MAIS District 5-AA All-District First Team).

Offensive Lineman — Marquis Brown, Ferriday (Soph.; LHSAA District 2-2A All-District First Team Offensive Lineman).

Offensive Lineman — Donald Weatherspoon, Wilkinson County (Sr.; Mississippi High School Football Coaches Class 3A All-State Second Team Offense; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team).

Offensive Lineman — Brian Arnett, Centreville Academy (Jr.; Offensive Tackle; Two-Year Starter; MAIS District 6-AA All-District Team; All-MAIS Football Team Second Team Offensive Lineman.

Offensive Lineman — Grant Meiling, Block (Jr.; Offensive Tackle/Center; LHSAA District 3-1A All-District First Team Offensive Tackle)

Kicker — Kailynn Curry, Block (Sr.; 25 kickoffs for 811 yards; 39.84 yards/punt [longest punt – 62 yards], made 8 of 10 extra points; LHSAA District 3-1A All-District First Team Kicker)

Defense

Defensive Lineman — James Herrington Jr., Jefferson County (Jr.; Defensive End; 51 solo tackles, 26 assists, 77 total tackles, 2 pass deflections, 1 INT, 2 forced fumbles, 4 fumble recoveries, 8 sacks, 11 tackles for loss; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team).

Defensive Lineman — Frank Johnson, Wilkinson County (Sr.; Defensive End; 67 total tackles, 7 tackles for loss, 9 ½ sacks, 1 fumble recovery, 1 forced fumble; Mississippi High School Football Coaches Class 3A All-State First Team Defense; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team).

Defensive Lineman — Tyler Radley, WCCA (Sr.; Nose Guard; 53 solo tackles, 17 assists, 8 tackles for loss, 2 forced fumbles, 1 fumble recovery, 1 pass break-up; MAIS District 4-A All-District First Team; Team Captain; MAIS South All-Star Team Selection).

Defensive Lineman — Brandon Arnett, Centreville Academy (Sr.; Defensive Tackle; led team in total tackles with 86; MAIS South All-Star Team Selection; All-MAIS Football Team Second Team Defensive End).

Linebacker — Brandon Ross, ACCS (Sr.; 150 total tackles, 4 sacks, 4 INTs, 4 passes defensed, 1 fumble recovery, 2 forced fumbles; MAIS South All-Star Team Selection; MAIS District 5-AA All-District Co-Defensive MVP).

Linebacker — Matthew Rymer, ACCS (Sr.; 139 total tackles, 4 sacks, 1 pass defensed, 3 forced fumbles; MAIS South All-Star Team Selection; All-MAIS Football Team Second Team Linebacker; MAIS District 5-AA All-District Co-Defensive MVP).

Linebacker — Caleb Cross, Trinity Episcopal (Sr.; 1 INT, 73 total tackles, 1 fumble recovery; MAIS District 4-A All-District Defensive MVP; MAIS South All-Star Team Selection).

Defensive Back — Lester Wells, ACCS (48 total tackles, 1 sack, 2 INTs, 4 passes defensed, 1 fumble recovery; also named MAIS District 5-AA All-District Offensive MV).

Defensive Back — Cedarius Bailey, Natchez High (Sr.; 24 tackles, 6 assists, 2 tackles for loss, 2 INTs).

Defensive Back — Trey Hall, Trinity Episcopal (Jr.; 2 INTs, 61 total tackles, 2 fumble recoveries; MAIS District 4-A All-District First Team Defense).

Defensive Back — Jaylin Neal, Ferriday (117 tackles, 4 tackles for loss, 4 sacks; LHSAA District 2-2A All-District First Team Defensive Back).

Second Team

Offense

Quarterback — Anthony Robinson, Natchez High (Jr.; 171-for-258, 1,925 yards, 14 TDs, 8 INTs; 87 carries, 435 yards, 8 TDs).

Running Back — Chris Robinson, Franklin County (Sr.; Tailback; 179 carries, 906 yards, 17 TDs; 4 catches, 110 yards; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team).

Running Back — Cameron Everett, Block (Sr.; 126 carries, 1,047 yards, 14 TDs).

Wide Receiver — Earon Brown, Natchez High (Sr.; 65 catches, 700 yards, 7 TDs; Class 5A All-State Second Team Tight End).

Wide Receiver — Adrian Wiggins, Ferriday (Jr.; 46 catches, 958 yards, 6 TDs; 5 carries, 33 yards, 1 TD; LHSAA District 2-2A All-District First Team).

Wide Receiver — Colby Shaw, Centreville Academy (Sr.; 54 catches, 1,030 yards, 14 TDs; MAIS South All-Star Team Selection; All-MAIS Football Team First Team Wide Receiver).

Offensive Lineman — Caleb Watts, ACCS (Sr.; MAIS District 5-AA All-District First Team Offensive Lineman).

Offensive Lineman — Cole Radzewicz, Trinity Episcopal (Sr.; Offensive Guard; MAIS District 4-A All-District First Team Offense; MAIS South All-Star Team Selection).

Offensive Lineman — JoJo Vinson, Trinity Episcopal (Sr.; Offensive Tackle; MAIS District 4-A All-District Second Team Offense).

Offensive Lineman — Luke Littleton, WCCA (Soph.; Offensive Tackle; 8 pancake blocks, averaged 85% on blocking assignments).

Offensive Lineman — Quincy Grantham, Block (Soph.; Center; LHSAA District 3-1A All-District First Team Center).

Kicker — Kendarius Jones, Block (Soph.; Punter; Averaged 39.84 yards/punt, had two punts downed inside the 20-yard line; LHSAA District 3-1A All-District Second Team Punter)

Defense

Defensive Lineman — Brandt Pugh, ACCS (Sr.; Defensive End; 47 total tackles, 5 sacks, 2 passes defensed, 1 fumble recovery; MAIS District 5-AA All-District First Team).

Defensive Lineman — Quinton Logan, Trinity Episcopal (Soph.; Defensive End; 74 total tackles; MAIS District 4-A All-District First Team Defense; also named All-MAIS Football Team Second Team Tight End).

Defensive Lineman — Rashawn Montgomery, Wilkinson County (Sr.; 80 total tackles, 2 fumble recoveries; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team).

Defensive Lineman — Jahmal Macklin, Block (Sr.; Defensive End; 60 total tackles, 10 tackles for loss, 10 sacks, 8 QB hurries, 2 passes deflected, 1 fumble recovery, 2 forced fumbles; LHSAA District 3-1A All-District First Team Defensive End; LHSAA District 3-1A All-District Defensive MVP).

Linebacker — Devontae Green, Natchez High (Sr.; 67 tackles, 25 assists, 5 tackles for loss, 2 sacks).

Linebacker — Karl Hall, Ferriday (Sr.; 141 tackles, 10 tackles for loss, 5 ½ sacks; LHSAA District 2-2A All-District First Team).

Linebacker — Antonio Nickels, Jefferson County (Jr.; Middle Linebacker; 40 solo tackles, 25 assists, 1 pass deflection, 2 forced fumbles, 3 fumble recoveries, 5 sacks, 4 tackles for loss; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team).

Defensive Back — Lee Jackson, Natchez High (Sr.; 34 tackles, 20 assists, 5 tackles for loss, 2 sacks, 1 INT).

Defensive Back — David Scott, Ferriday (Soph.; 47 tackles, 1 tackle for loss, 3 sacks; LHSAA District 2-2A All-District Second Team).

Defensive Back — Dra’ Tolliver, WCCA (Sr.; Cornerback; 4 INTs, 7 pass break-ups, 25 solo tackles, 10 assists, 2 tackles for loss, 1 forced fumble; shut down opponent’s No. 1 wide receiver every game; MAIS District 4-A All-District First Team Cornerback).

Defensive Back — Shaverick Williams, Block (Fr.; 40 total tackles, 2 tackles for loss, 3 INTs, 5 passes deflected; LHSAA District 3-1A All-District First Team Defensive Back).

Third Team

Offense

Quarterback — Casey Haygood, Centreville Academy (Jr.; 2,308 passing yards, 14 TDs; MAIS District 6-AA All-District Offensive MVP; All-MAIS Football Team Second Team Quarterback)

Running Back — Demarcus Fleming, Trinity Episcopal (Soph.; 130 carries, 1,106 yards, 16 TDs; 9 catches, 209 yards, 2 TDs; MAIS District 4-A All-District First Team)

Running Back — Jontarrius Townsend, Vidalia (Soph.; 1,019 rushing yards, 7 TDs; Threw for 4 TDs; LHSAA District 3-3A All-District Second Team)

Wide Receiver — R.J. Givens, Cathedral (Jr.; 38 catches, 563 yards, [14.82 yards/catch], 7 TDs; MHSAA Division 4-1A All-Division Second Team Wide Receiver)

Wide Receiver — Malik Byrd, Natchez High (Soph.; 25 catches, 511 yards, 7 TDs)

Wide Receiver — Dre’ McCoy, Trinity Episcopal (Sr.; 35 catches, 586 yards, 11 TDs; MAIS District 4-A All-District First Team Offense)

Offensive Lineman — Jayvin Foster, Natchez High (Sr.)

Offensive Lineman — Darrius McGruder, Natchez High (Sr.)

Offensive Lineman — Allondus Hollins, Wilkinson County (Sr.; Center; MHSAA Division 7-3A All-Division Second Team)

Offensive Lineman — Kenyon Thompson, Wilkinson County (Sr.; MHSAA Division 7-3A All-Division Second Team)

Offensive Lineman — Matt Darden, Centreville Academy (Jr.; Offensive Tackle; Two-Year Starter; MAIS District 6-AA All-District Team)

Kicker — Dillon Gautreau, Vidalia (Sr.; Punter; Averaged 35 yards/punt; LHSAA District 3-3A All-District First Team)

Defense

Defensive Lineman — Keenan Johnson, Natchez High (Soph.; Defensive Lineman; 35 tackles, 20 assists, 8 tackles for loss, 3 sacks, 1 fumble recovery)

Defensive Lineman — Keiwuan Miles, Ferriday (Sr.; Defensive Lineman; 89 tackles, 5 tackles for loss, 4 sacks; LHSAA District 2-2A All-District Honorable Mention

Defensive Lineman — Darrin Wiley, Franklin County (Sr.; Nose Guard; 57 tackles, 1 INT, 2 sacks, 3 fumble recoveries; blocked 2 punts and 1 field goal; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team)

Defensive Lineman — Aaron Calcote, Block (Fr.; 65 total tackles, 3 tackles for loss, 5 ½ sacks, 2 passes defensed, 5 fumble recoveries, 1 forced fumble; LHSAA District 3-1A All-District Honorable Mention)

Linebacker — Cailyn Glen, Ferriday (Sr.; Linebacker; 64 tackles, 2 sacks; LHSAA District 2-2A All-District Honorable Mention)

Linebacker — Jerry Hannon, Franklin County (Sr.; Outside Linebacker; 78 tackles, 4 sacks, 1 fumble recovery; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team)

Linebacker — LaDarion Peterson, Wilkinson County (Sr.; Linebacker; 66 total tackles, 3 tackles for loss, 1 sack, 2 INTs, 2 fumble recoveries; MHSAA Division 7-3A All-Division First Team)

Defensive Back — Josh Wilkerson, Cathedral (Sr.; Defensive Back; 35 total tackles, 1 tackle for loss, 1 INT; MHSAA Division 4-1A All-Division Second Team Strong Safety)

Defensive Back — J.J. Jenkins, Cathedral (Soph.; Defensive Back; 29 total tackles, 1 INT; MHSAA Division 4-1A All-Division Honorable Mention Cornerback)

Defensive Back — Kyle Coley, Vidalia (Sr.; Safety; 70 total tackles; LHSAA District 3-3A All-District Second Team)

Defensive Back — Trevor Vault, Block (Sr.; Safety; 38 total tackles, 1 tackle for loss, 2 sacks, 3 INTs, 2 passes deflected, 1 fumble recovery; LHSAA District 3-1A All-District First Team Defensive Flex Player)

Honorable Mentions

ACCS — Zach Pintard, Zach Young, Parker Rymer, Trey Fleming, Torrey Smith, Tyler Stockstill, Chisum Mardis

Cathedral — Thomas Garrity, Nic Webb, Rodney Hall, Zach Flattmann, James Alan Coley, Ty Brown, Jake Smilo

Natchez High — John Ferguson, Tydarrius Terrell, Revonne Corey

Trinity Episcopal — Jacob Sandrock, Michael Iles, Conner Pressgrove, Stewart Malory, Cade Wells, Wyatt Boothe

Vidalia — Sean Gatlin

Ferriday — DaJohn Mitchell, Ronald Davis, Shannon Morales, Allen Cummings, J’Veion Hardaway, Dontrell Domino

Franklin County — Damarious Tyler

Jefferson County — Arthur Norton, De’Anthony Blake, Kregory Dorsey, Rasheem Carter

Wilkinson County — Khan Jarvis, LaWrence Smith

Centreville Academy — Mark Curry, John Marcus McDowell, Tyler Caston, Parker Doughty, Jordan Clark, Brock Andrus

Block — Taylor Perron-Krause, Austin Danzy, A.J. Barber